Автор
Министерство за правда
+389 (0)2 3116 - 493, +389 (0)2 3116 - 648
E-mail: cabinet@mjustice.gov.mk, publicrelation@mjustice.gov.mk
Клуб на пратеници
<септември 2021>
повтсрчепесане
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Соопштение за состанокот на Работната група за измени на Изборниот законик.

Во организација на Министерството за правда во Клубот на пратеници попладнево се одржа состанок на Работната група за измени на Изборниот законик на кој присуствуваа претставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса на Албанците, БЕСА, Алтернатива, Левица, ВМРО-Народна партија, ЛДП, ДОМ, Демократски Сојуз, како и министерот за правда Бојан Маричиќ и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.
 
На првиот состанокот кој помина во конструктивна атмосфера се отворија политичките прашања во однос на изборните модели и можните измени. Сите претставници ги изнесоа своите ставови, предлози и размислувања за измените.
 
Договорено е овие разговори да продолжат следната недела, а на истите да бидат поканети и парламентарните партии на помалите етнички заедници.

 

 

 

Претходна

Маричиќ се обрати на 30. сесија на Комисијата за спречување на криминал и кривична правда

Следна

Маричиќ: Се залагаме за унапредување на статусот на Уставниот суд