Автор
Министерство за правда
+389 (0)2 3116 - 493, +389 (0)2 3116 - 648
E-mail: cabinet@mjustice.gov.mk, publicrelation@mjustice.gov.mk
Клуб на пратеници

Нов состанок на Работната група за измени на Изборниот законик

Во Клубот на пратеници, во организација на министерот за правда Бојан Маричиќ, попладнево се одржа нов состанок на Работната група за измени на Изборниот законик на кој присуствуваа претставници на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Алијанса на Албанците, БЕСА, Левица, ВМРО-Народна партија, ЛДП, Демократски Сојуз, парламентарни партии на помалку бројните етнички заедници, како и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Поканети беа и претставници на ДОМ и Алтернатива.

 
На состанокот кој помина во конструктивна атмосфера повторно се разговараше за политичките прашања во однос на изборните модели и можните измени, а  претставници на партиите ги изнесоа политички ставови, предлози и размислувања во однос на измените.
 
Договорено е овие разговори во ваков формат да продолжат следната недела.

 

 

Претходна

Видео од обраќањето на министерот за правда Бојан Маричиќ на настанот „Организации од јавен интерес – регионалните и домашните искуства во пресрет на измената на Законот за здруженија и фондации“

Следна

Маричиќ: Медијацијата треба да ги растовари судовите